Mgr. Tereza Hadravová, Ph.D.

CV in English

Zaměření: filmová teorie, empirická estetika, americká estetika

E-mail: tereza.hadravova@ff.cuni.cz

Vystudovala estetiku a filozofii na FF UK, svou dizertační práci Estetický soud z filozofické, psychologické a neurovědecké perspektivy obhájila v roce 2014. Během studií absolvovala několik zahraničních stáží, mj. na katedře filozofie na Simon Fraser University v kanadském Burnaby. V roce 2021-2022 byla Fulbright-Masarykovo stipendistkou na Connecticut College (New London, CA) v USA, kde spolu s Carolyn Bergonzo a Lindou Legassie připravila výstavu Susanne K. Langer: A Kaleidoscope of Ideas. Pracuje jako redaktorka časopisu Estetika a na katedře estetiky vyučuje filmovou teorii a současnou estetiku. Ve své práci se zajímá o různá rozhraní filozofie a estetiky, mimo jiné o průniky filozofie a filmu a možnosti spolupráce mezi filozoficky a empiricky zaměřenými badateli a badatelkami v oblasti estetiky. Společně s Andreou Slovákovou rediguje rubriku Kinematografická filozofie pro časopis Kino-Ikon. V letech 2018 – 2024 působí jako členka výkonného výboru Evropské společnosti pro estetiku. Od roku 2020 je členkou Umělecké rady FAMU. Je členkou Susanne K. Langer Circle. Má dvě děti, Emmu a Kvída.

Výzkum

• 2021 – 2022: Susanne K. Langer (Fulbright-Masaryk scholarship)
  • 2019 – 2020: Aesthetics in the 21st century (vnitřní soutěž FF UK, příprava nového kurzu)
  • 2019 – 2020: Současná polská audiovize (vnitřní soutěž FAMU, příprava kolektivní monografie)

Publikace (výběr):

• Příspěvky na konferencích, přednášky
    • Dvě představy konce. Kolokvium Jak vyprávět klimatickou změnu a environmentální žal?, Praha, prosinec 2023.
    • An idea of the city in the philosophy of Susanne K. Langer: Double image, Philosophy of the City Conference, Turin, Itálie, 20.-22. října 2022.
    • Time-Shaping by Public Art, ASA Eastern Meeting, Philadelphia, USA, 22.-23.4. 2022.
    • Langer on Empathy, Langer’s Circle (online), 10.2.2022.
    • Susanne Langer on Sympathy and Empathy Divide, Sympatheia / Einfühlung / Empathy Conference, University of Lisbon (online), leden 2022.
    • What Is Art for? (Interpretation of Susanne Langer’s “Fabric of Meaning”, Connecticut College, květen 2021 (online).
    • University of Rijeka, “Note on the Film” by Susanne Langer: An Interpretation, duben 2021 (online).
    • Susanne Langer and Sergei Eisenstein: A Comparative Analysis, University of Warsaw, Philosophy of Culture Conference, červen 2019
    • The Notion of Expertise in Experimental Aesthetics, European Society for Aesthetics Conference, Maribor, 14. – 16. 6. 2018
    • Odbornictví v estetice. 1. bienální konference Společnosti pro estetiku, Olomouc, 15. – 16. 3. 2018.
    • Contest of Sentiments: Hume on Aesthetic Disagreement, Value Disagreement Conference, Lisabon, 9. – 10. 11. 2017.
Úvod > Katedra > Vyučující > Mgr. Tereza Hadravová, Ph.D.